Sanal Adalar Müzesi

Adalar'da İz Bırakanlar Sergisi

Adalar Müzesi’nin ilk sergilerinden. 31 Temmuz 2010 - Ekim 2010 tarihleri arasında Büyükada İskelesi üzerinde açıldı. İstanbul’da tarihi iskelelerde açılan ilk müze sergisi idi. Sergi, iskeleye yerleştirilen 50 panoda, Adalar’da ilk insan yerleşimlerinden bugüne, tarihe iz bırakmış kişiler üzerinden Adalar hikayesi anlatıyor.anlatmak üzere kurgulandı. Dünyanın dört bir yanından yolu Adalar’a düşen binlerce kişi, iskele üzerindeki 50 m yürüyüş mesafesinde Adalar’ın insan tarihine kısa bir bakış atma olanağı buldu. Küratörlüğünü Korhan Atay, tasırımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı sergi, İDO desteğiyle gerçekleşti.

Adalar’a kimisi sevip isteyerek, kimisi ekmek parası için,kimisi göç ederek, kimisi sürülerek geldi. Bazıları burada yaşayıp öldü, bazıları rüzgar gibi geçip gitti. Bir bölümü hala aramızda veya uzaklarda yaşamaya devam ediyor. Hepsi, büyük ya da küçük bir iz bıraktı ardında. Onların öyküleri yalnızca kendilerinin değil, Adalar’ın çok kültürlü ada yaşamının ve adalılığın öyküleri.

Sanal Sergi

Son Düzenlenme Salı, 14 Ağustos 2012 10:23
Buradasınız: Anasayfa
cfcu 94x65

logo-tr 159x065

ktb2 45x65

Bu web sitesi Avrupa Birliği desteği ile gerçekleştirilmiştir. Burada yer alan içerik tamamen Adalar Müzesi sorumluluğundadır ve hiç bir şekilde Avrupa Komisyonu görüşlerini yansıtmamaktadır. This website has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this publication is the sole responsibility of Museum of the Princes' Islands and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.
Copyright © 2012 Adalar Müzesi. Her Hakkı Saklıdır. Bu proje Adalar Vakfı tarafından gerçekleştirilmiştir.
Tasarım ve Uygulama Design and Implementation Harikalar Kutusu